• Aktualności
More

  Dla kogo alpinizm będzie przyjemnym wyzwaniem?

  Niektórzy, aby poczuć się naprawdę dobrze, potrzebują ekstremalnych przeżyć. Wspinaczka to coś, co jest w stanie takich doznań dostarczyć, a przy tym sama aktywność wzmocni Twoje ciało, nauczy Cię używać zręczności i siły. Dostarczy Ci też lekcji na temat pokory, bo nie da się nauczyć wspinaczki w jeden dzień.

  Czym jest wspinaczka, a czym alpinizm?

  Wspinaczka jest sportem dla osób zdeterminowanych i zdecydowanie wymaga przygotowania. Z prostej definicji, wspinaczka to poruszanie się po terenie, który uniemożliwia użycie jedynie nóg. Oznacza to, że aby zachować równowagę i móc się przemieszczać, należy użyć również rąk. Jest to oczywiście ogólne wytłumaczenie, ale na tym właśnie polega ta dyscyplina sportu. Ze względu na różne poziomy trudności, wspinaczka nadaje się zarówno dla osób początkujących, jak i dla profesjonalistów.

  Wspinaczka to jeden z tych sportów, w których nie tylko twoja kondycja jest istotna. Nie wolno w tym przypadku lekceważyć sprzętu, który jest podstawą poruszania się po ściankach lub też w warunkach zewnętrznych. Tutaj niestety nie można decydować się na produkty niskiej jakości, ponieważ jest to sport wysokiego ryzyka i to sprzęt jest jedną z niewielu oferujących nam bezpieczeństwo stref.

  Alpinizm jest ekstremalną odmianą wspinaczki. Przeznaczony jest dla osób o mocnych nerwach, które mają już doświadczenie we wspinaniu się na różnych powierzchniach. Nie jest to sport dla amatorów i wymaga nie tylko świetnego przygotowania, ale też dobrze dobranego sprzętu. Jeśli masz za sobą naukę wspinaczki i zastanawiasz się nad alpinizmem, zobacz produkty do wspinaczki i alpinizmu i spraw sobie sprzęt, który najbardziej pasuje właśnie do Ciebie.

  Jak sprzęt jest wymagany podczas wspinaczki?

  Jeśli jesteś zainteresowany wspinaczką, musisz zakupić do tego celu konkretne akcesoria. Istotna będzie odzież wspinaczkowa, dzięki której poruszanie się po ściankach będzie komfortowe. Ważniejsze od samej odzieży będą jednak buty, które muszą mieć odpowiedni kształt, sztywność i przyczepność umożliwiająca dobre trzymanie się podłoża. Podczas wspinaczki bardzo ważne są liny, żeby je ze sobą nosić, warto posiadać wysokiej jakości torby. To, co znacznie poprawi komfort podczas wspinania to magnezja. Można ją zakupić jako proszek, jednak to nie jedyna jej postać. Bardzo wygodną formą jest kula, która nie rozpyla się w momencie sięgania po nią do woreczka, lub też magnezja w formie płynnej. Dzięki magnezji uzyskasz podczas wspinaczki chwilę oddechu i dzięki temu będziesz mógł wykonać przemyślany następny ruch.

  Zaangażowanie w alpinizm wymaga innej odzieży. Przede wszystkim jest to wspinaczka w warunkach, których nie jesteśmy do końca w stanie sprawdzić wcześniej, a i odzież musi być inna. To samo dotyczy butów. Ze względu na inne podłoże niż w przypadku wspinaczki ścianowej, bury będą posiadały inne właściwości i cechy, dlatego też warto o nich pomyśleć w pierwszej kolejności. Kolejną istotną rzeczą będą czekany pozwalające za zakotwiczenie się w trakcie wspinaczki, czy też raki pozwalające na swobodne poruszanie się po głębokim śniegu. Oprócz tego nie wolno zapominać o akcesoriach, ponieważ wspinaczka alpinistyczna może potrwać dłużej, niż to zakładamy.

  Ponadto do sprzętu wspinaczkowego zalicza się takie rzeczy, jak:

  • plecaki,
  • uprzęże wspinaczkowe,
  • kaski wspinaczkowe,
  • liny, taśmy,
  • kości i friendy wspinaczkowe,
  • bloczki,
  • i inne.

  Od czego powinien zacząć amator?

  Osoba zupełnie początkująca powinna rozpocząć swoją przygodę w kontrolowanych warunkach, dlatego też dla niej najlepsze będą ścianki wspinaczkowe. Przede wszystkim należy zacząć od zakupu butów, które są dedykowane do tej aktywności. Bez nich oczywiście również można tego sportu próbować, jednakże komfort będzie znacznie niższy, co może ostudzić zapał osoby początkującej.

  Aby przygoda rozpoczęła się prawidłowo, należy poprosić o pomoc profesjonalistę, który będzie w stanie przedstawić nam wszystkie najważniejsze rzeczy. W tym celu warto skorzystać z różnego rodzaju kursów, które można znaleźć w szkółkach wspinaczkowych lub na stronach internetowych dotyczących wspinaczki.

  Jaki sprzęt do wspinaczki kupują profesjonaliści?

  Najlepiej sprzedającym się produktem dla pół profesjonalistów i profesjonalistów jest karabinek wspinaczkowy o gruszkowatym kształcie Spider HMS BLC zakręcany, którego zalety są dosyć oczywiste dla osób będących w temacie. Jest lekki, łatwy w użytkowaniu, atrakcyjny w wyglądzie i ma świetną wytrzymałość. Drugim godnym polecenia produktem są profesjonalne buty wspinaczkowe Edge 2. Obuwie to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wygodnie było korzystać z niego podczas wspinaczki skałkowej i na małych stopniach. Ich kształt jest bardzo asymetryczny, a same buty są mocno wygięte. Takie cechy pozwalają na maksymalną precyzję ruchów, przy zachowaniu najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa.

  Wspinaczka wspinaczce nierówna

  Jak widać, wspinaczka jest sportem przede wszystkim wymagającym. Jeśli jesteś zdeterminowany i chcesz poczuć, co to adrenalina, to jest to sport zdecydowanie dla Ciebie. Uzbrój się więc w cierpliwość, zakup sprzęt dobrej jakości i zacznij przygodę ze wspinaczką, a być może później i z alpinizmem?

  Zobacz także

  Czym są kije skiturowe?

  Kije skiturowe to niezwykle przydatne narzędzie dla entuzjastów narciarstwa skiturowego. Skitouring, znane również jako skialpinizm, to połączenie narciarstwa ze wspinaczką górską. Jest to popularna...

  Talerze papierowe – dlaczego są lepsze od plastikowych?

  Niemal każda branża stara się dbać o środowisko, dlatego ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej pożądane. Dotyczy to również gastronomii. Dlatego producent opakowań papierowych także...

  Złomowanie pojazdów – jak zrobić to bezpiecznie?

  Gdy technologia rozwija się, a samochody stają się coraz bardziej zaawansowane, coraz częściej zdarza się, że stary pojazd staje się niepotrzebny i wymaga złomowania....

  Porównywarka kredytów gotówkowych

  Polacy zadłużają się na potęgę. Portfel kredytów gotówkowych rośnie z roku na rok. Widząc taki popyt na rynku, banki nie próżnują i cały czas...

  Dlaczego domy dla osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi są najbezpieczniejszą opcją?

  Domy opieki dla osób z zaburzeniami psychicznymi stają się coraz bardziej popularne w Polsce, ponieważ zapewniają bezpieczne i wspierające środowisko dla pacjentów. Domy te...

  Polecane artykuły