Czym się kierować przy wyborze rusztowania?

Rusztowanie jest niezbędnym elementem wyposażenia placu budowy, bez względu na to, czy właśnie powstanie nowy dom jednorodzinny czy wielkie osiedle mieszkaniowe. Nie powinno go także zabraknąć w przypadku prac remontowych. Ta solidna konstrukcja jest niezwykle funkcjonalna (umożliwia przeprowadzenie prac na różnych wysokościach), ale także zapewnia bezpieczeństwo. To właśnie ono w dużej mierze zależy od tego, na które z rusztowań postawimy? Co należy brać pod uwagę? Podpowiadamy.

Rusztowania używane czy nowe?

To czy wybierzemy rusztowanie czy nowe zależy od wielu czynników. Po pierwsze musimy się zastanowić nad tym, czy zakup tego sprzętu ma być jednorazowy czy jednak z uwagi na fakt, że np. prowadzimy firmę budowlaną lub też planujemy przeprowadzenie kolejnych prac, będziemy musimy go zastosować. To takie podstawowe pytanie, które raczej determinuje wybór i ułatwia odpowiedź na pytanie. Bardzo ważne jest także to, gdzie planujemy je kupić. Unikajmy raczej mało znanych firm, które mogą po prostu sprzedawać rusztowania wątpliwej jakości, bez względu na to czy są to rusztowania używane czy też nowe. Najlepiej wybierać te, które mają już w swoim portfolio przeprowadzone transakcje, mogą pokazać rekomendacje klientów, takie jak np. szalbud.pl.

Kolejna kwestia, to możliwość wynajmu. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie rusztowania, możemy po prostu je wynająć i sprawdzić, czy jego jakość nam odpowiada. To także świetne rozwiązanie, jeśli ten sprzęt będzie nam potrzebny jednorazowo lub po prostu co jakiś czas.

Wybór rusztowania – wysokość

Wybór rusztowania, to przede wszystkim określenie jego wysokości. Bardzo ważne jest ich dostosowane do charakteru wykonywanych prac. Inne rusztowanie sprawdzi się przy budowie domu jednorodzinnego, inne natomiast w przypadku powstawania budynków użyteczności publicznej czy też bloków. Trzeba też pamiętać o tym, że im wyższe rusztowanie, tym jego cena może być też odpowiednio większa. Wybór rusztowania powinniśmy więc rozpocząć od wykonania odpowiednich pomiarów.

Przeczytaj także: http://portalnews.pl/rusztowanie-przy-budowie-domu-jednorodzinnego-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-je/

Rusztowanie, a obciążenie tym wykonywanych prac

Niemniej ważne jak wysokość jest to, jakiego charakteru prace remontowo-budowlane będą wykonywane. Standardowe rusztowania doskonale sprawdzą się, jeśli w planach mamy np. wymianę elewacji czy tynkowanie ścian. Natomiast kiedy w grę wchodzi użycie sprzętu ciężkiego, wówczas trzeba dostosować rusztowania do tego typu obciążeń.

Niemniej ważnym kryterium jest typ wykonywanych prac. W praktyce oznacza to, że trzeba dostosować szerokość, rodzaj oraz wysokość rusztowania do miejsca, w którym się ono znajdzie. Bardzo ważne jest także wzięcie pod uwagę sposobu montażu. Tutaj mamy kilka sposobów łączenia: zapadkowe, klinowe oraz zaciskowe.

Zobacz także: https://superweb.com.pl/rodzaje-rusztowan-i-ich-zastosowania/