Czym są szamba ekologiczne?

szambo

Choć słowo szambo trudno powiązać z ekologią, okazuje się, że są też rozwiązania spełniające te kryteria. Innowacyjne szamba ekologiczne to doskonałe rozwiązanie problemu ścieków w domach jednorodzinnych.

Na działkach, które nie posiadają przyłącza kanalizacyjnego pojawia się problem z odprowadzaniem nieczystości. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem było tradycyjne szambo, które trzeba regularnie opróżniać, a co za tym idzie – koszty wywozu nieczystości są spore. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się szamba ekologiczne, działające jak przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, a jednocześnie – w ujęciu długofalowym – pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z usuwaniem ścieków.

 Jak wygląda szambo ekologiczne?

Szamba ekologiczne składają się z dwóch podstawowych elementów: osadnika gnilnego oraz układu drenażu rozsączającego. Osadnik filtruje ścieki w procesie beztlenowym, a następnie w drenażu zachodzi oczyszczanie tlenowe. W ten sposób powstają ścieki, które nie są zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Oczyszczanie ścieków odbywa się wieloetapowo, co wymaga odpowiedniej konstrukcji całego urządzenia.

Zalety szamba ekologicznego

Biologiczne oczyszczalnie ścieków to doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, które produkują nieduże ilości nieczystości. Można dzięki nim znacznie ograniczyć koszty wywozu. Podczas gdy tradycyjne szambo opróżnia się średnio raz lub dwa razy w miesiącu, w przypadku szamba ekologicznego opróżnia się je dopiero wtedy, gdy znajdujący się w zbiorniku osad przekracza połowę jego objętości. W praktyce jest to najczęściej raz w roku. Trzeba jednak pamiętać, że budowa szamba wiąże się z wypełnieniem wielu formalności. Co więcej, instalacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Budowę i montaż szamba warto więc zlecić doświadczonej firmie, która wykona instalację zgodną z normami i potrzebami mieszkańców.