3 najpopularniejsze przyprawy w polskiej kuchn

przyprawy

Od wieków kucharze eksperymentują z przyprawami, by podkreślić smak potraw i wydobyć z nich niezwykły aromat. Do popularnych w Polsce przypraw wciąż dołączają kolejne, które sprowadza się z różnych zakątków świata. Przyprawy stanowią nieodzowny element dań. Jakie są najczęściej używane w polskiej kuchni?

Czym są przyprawy?

Głównym zadaniem przypraw jest podkręcanie smaku i zapachu rozmaitych potraw. Wpływają także na wygląd niektórych dań. Przyprawy w Łódzkiem są bardziej aromatyczne od ziół i występują w sproszkowanej formie. Rozróżniamy przyprawy ziołowe, korzenne i warzywne. To bardzo szeroka grupa produktów, które dodawane do dań zmieniają ich smak i pobudzają kubki smakowe. Umiejętnie dodawanie przypraw sprawi, że danie na długo zostanie w pamięci jedzącego. Samodzielne gotowanie, choćby tylko w weekendy, może być prawdziwą przyjemnością, jeśli tylko mamy pod ręką odpowiednie składniki i przyprawy.

Przyprawowe must have w polskiej kuchni

Polska kuchnia jest smaczna i aromatyczna. I choć przyprawy suszone z całego świata wciąż do niej napływają, istnieją przyprawy, które są swoistym must have. Jedną z nich jest pieprz czarny. To najpopularniejsza przyprawa, należąca do grupy przypraw korzennych. Swój smak zawdzięcza piperynie, która zawarta jest w ziarnach. Oprócz właściwości smakowo-zapachowych, wpływa na regulacje procesów trawiennych w żołądku. Sama piperyna natomiast, może przyśpieszać metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Obok pieprzu nie może zabraknąć również soli. Nadaje ona wyrazistego smaku wielu potrawom. Oprócz swoich właściwości konserwujących, podkręca smak potraw. Silnie wpływa na odczuwanie słodyczy, goryczy, a także umami. Skutecznie redukuje gorycz potraw, poprawia także zapach potraw, czyniąc je bardziej nęcącymi.

W polskiej kuchni często sięgamy po czosnek. Oczywiście najlepszy jest świeży, przeciśnięty przez praskę, ale w ostatnim czasie świetnie sprawdza się czosnek granulowany. To przyprawa, która obecna jest w każdej kuchni. Świetnie podkręca smak i aromat potraw, wyostrzając ich smak. Poprawia także trawienie.