Kierowca rajdowy – cechy zwycięzcy

Kierowca rajdowy

Rajdy samochodowe i terenowe od wielu lat rozpalają serca miłośników motosportu na całym świecie, podobnie zresztą jak wyścigi Formuły 1 czy NASCAR. Profil kierowcy rajdowego a wyścigowego diametralnie różnią się od siebie ze względu na inną specyfikę jazdy. Na dobrą sprawę każdy może zostać kierowcą rajdowym, ale nie każdy zostaje zwycięzcą. Co zatem decyduje o sukcesie w rajdach terenowych?

Kierowca rajdowy: wyrazisty charakter

Aby odnosić znaczące sukcesy w motosporcie, niewątpliwie należy mieć za sobą cały sztab sponsorów – zakup szybkiego samochodu, koszty jego modyfikacji i serwisowania, koszty podróży czy wstępnego za udział w imprezach najwyższej rangi to kolokwialnie mówiąc „studnia bez dna”. Bez stałego źródła finansowania nie da się zrobić zawrotnej kariery w świecie sportu, zwłaszcza w tak kosztowej dyscyplinie jaką są rajdy terenowe i samochodowe. Talent to nie wszystko – umowy sponsorskie znacznie chętniej zawierane są z zawodnikami o nietuzinkowej osobowości, którzy mają szansę zwrócić uwagę na reprezentowaną markę.

Zobacz także: https://bydgoszczcity.pl/rajd-dakar-2021-gdzie-i-kiedy-sie-odbedzie/

Kierowca rajdowy: mentalność zwycięzcy

Przyjęło się mówić, że drugie miejsce to pierwszy przegrany. Dla zawodnika z mentalnością zwycięzcy sam udział w Rajdzie Dakar nie jest utożsamiany z sukcesem, a wręcz przeciwnie – z osobistą porażką, która nierzadko może nieść ze sobą również konsekwencje finansowe. Bez nieustannego głodu wygrywania trudno przez wiele lat utrzymywać wysoki poziom motywacji, zwłaszcza rywalizując w stawce najlepszych zawodników na świecie. Nie brakuje jednak rajdowców, którzy zadowalają się pozostałymi miejscami na podium, jednak dla zawodnika z ogromnymi ambicjami liczy się tylko najwyższy jego stopień.

Kierowca rajdowy: silna psychika

Jeśli chodzi o rajdy terenowe, to dobre przygotowanie fizyczne czy technika jazdy to tylko niewielka część sukcesu. Wielu doświadczonych kierowców podkreśla, jak ważną rolę odgrywa odporność psychiczna. Rajd Dakar, czyli legendarna impreza odbywająca się co roku na piaskowych rozdrożach w różnych częściach świata, to dla większości śmiałków największe wyzwanie w karierze. O wygranej często decydują niuanse, a szansę na wygraną można zaprzepaścić niemal na każdym etapie rozgrywki. Dakar, jako najtrudniejszy rajd terenowy na świecie, to „zabawa” tylko dla najwytrwalszych, którzy w momencie największego kryzysu potrafią zachować zimną krew i trzeźwo myśleć. Zawodnik startujący w Dakarze musi posiadać umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz przewidywania ich ewentualnych konsekwencji. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy temperatury sięgają rekordowych wartości, a jeden najmniejszy błąd może zaważyć, nie tyle co na wygranej, ale na życiu kierowcy, jak i pilota załogi.